Strona główna/Aktualności/Projekt klas I-III - „Mój kolega i koleżanka z Ukrainy"

Projekt klas I-III - „Mój kolega i koleżanka z Ukrainy"

28 Października 2022

Ignacy Krasicki powiedział: „Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela”

Uczniowie naszej szkoły rozumieją to przesłanie i starają się budować życzliwe i przyjazne relacje ze swoimi koleżankami i kolegami z Ukrainy. Wszyscy cieszymy się, że do naszej szkolnej rodziny dołączyli dziewczęta i chłopcy z Ukrainy, ale sama radość nie wystarczy, aby dzieci, które żyją z dala od swojego ojczystego domu, czuły się bezpiecznie i spokojnie.
W tym tygodniu uczniowie klas I-III wzięli udział w projekcie szkolnym „Mój kolega i moja koleżanka z Ukrainy”. Projekt ten miał na celu okazanie wsparcia dzieciom, które przyjechały do naszej szkoły z Ukrainy i już od kilku miesięcy uczą się i wspólnie spędzają z nami czas.
Podczas zajęć uczniowie oglądali filmy o Ukrainie - poznawali symbole narodowe, tradycje
i zwyczaje, stroje ludowe. Wykonywali prace plastyczne i plakaty, poznawali proste słowa i zwroty w języku ukraińskim. W klasie I B uczniowie z Ukrainy czytali bajkę w swoim ojczystym języku, recytowali wiersze i wspólnie z koleżankami i kolegami ze swojej klasy zaśpiewali piosenkę „Czerwona kalina”. W klasie III A jeden z uczniów przedstawił prezentację o swojej miejscowości na Ukrainie. Przygotował również słodkie upominki dla swoich koleżanek i kolegów z klasy. W klasie III B ukraińscy uczniowie również wykonali prezentacje o swoich miejscowościach. Natomiast jedna z uczennic przygotowała w prezencie dla koleżanek i kolegów zdjęcie herbu Ukrainy oraz zaprezentowała charakterystyczne przedmioty związane ze swoim krajem.
Zajęcia związane z tym projektem wszystkim bardzo się podobały, a dzieci z Ukrainy były zadowolone, że mogą swoim koleżankom i kolegom z klasy przybliżyć swój kraj.

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

Mój kolega, koleżanka z Ukrainy