Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Dzień tolerancji w klasie 1a

Dzień tolerancji w klasie 1a

19 Listopada 2023

W dniach 16-17.11.2023 uczniowie klasy 1a obchodzili „ Dzień tolerancji”.  Rozmowę rozpoczęli od kart ukazujących emocje. Uczniowie odgadywali ukazane emocje oraz dopasowywali je do wymyślonych sytuacji.

 W kolejnym etapie dzieci zapoznały się z baśnią H.CH Andersena „ Brzydkie kaczątko”, którą wspólnie przeczytali. Następnie uczniowie wykonali plan wydarzeń losów głównego bohatera oraz szukali różnic i podobieństw kaczątka i małego łabędzia.  Po skończeniu pracy każdy z uczniów wypowiedział się na temat morału jaki możemy wyciągnąć z wspomnianej baśni. Dzieci słusznie zauważyły jak ważne jest nie ocenianie innych po wyglądzie. Chętni uczniowie mogli opowiedzieć napotkane historie, ukazujące jak łatwo można skrzywdzić drugą osobę słowem czy gestem. 

Kolejnym etapem pracy było stworzenie 4 oddzielnych pól, na których każde dziecko przedstawiło swoją wyjątkowość w postaci: ulubionej potrawy, ulubionego zwierzęcia, ulubionego sposobu spędzania wolnego czasu oraz narysowanie swojego marzenia. Na odwrocie każdy uczeń stworzył swój autoportret  z wskazaniem/ podkreśleniem swoich ulubionych cech. Po skończonej pracy plastycznej, dzieci wypowiadały się na wybrany obszar z części ulubionych rzeczy oraz opowiedziały o swoim autoportrecie.

Na koniec uczniowie zapoznali się z krótkim filmem edukacyjnym „ Tolerancja” wyjaśniającym samo znaczenie tego słowa jak i ukazujące jak różnorodny i ciekawy jest świat dzięki indywidualnemu pięknu każdego z nas.

W podsumowującej rozmowie uczniowie zauważyli jak wiele cech ich łączy ale również jak wiele ich różni. Jednogłośnie stwierdzili, iż każdy z nich jest wyjątkowy i wartościowy dla świata. Uczniowie wykazali się ogromną dojrzałością i mądrością w poruszonych tematach. Dowodząc przy tym jak wiele mogą wnieść do otaczającej nas rzeczywistości jeżeli tylko pozwolimy ich słowom mieć znaczenie.

K.A.

Dzień Tolerancji w klasie 1 ADzień Tolerancji w klasie 1 ADzień Tolerancji w klasie 1 ADzień Tolerancji w klasie 1 ADzień Tolerancji w klasie 1 A

do góry