Strona główna/Aktualności/Święto Królowej Nauk

Święto Królowej Nauk

16 Marca 2023

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi, dlatego 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
      Dla tych, którzy nadal nie wiedzą, Ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy Zwykle zapamiętuje się pi jako 3,14. Ale liczba pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa.
       W naszej szkole, na lekcjach matematyki  również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie klas starszych (IV - VIII) obejrzeli prezentację dotyczą historii liczby π, a następnie wykonali zadania związane ze stałą Archimedesa. Rozkodowali obrazek z Ludolfiną rozwiązując zadania z treścią, namalowali "Miasto Pi" według liczbowego kodu.  Doskonale poradzili sobie również z wykreślanką wyrazową, a także z π- grafem. Młodsi uczniowie natomiast wykazali się inwencją twórczą i ozdabiali liczbę π różnymi wzorami.
      Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

Autor: EŁ