Fundusze Europejskie
Strona główna/O szkole/Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe

Główny cel doradztwa zawodowego w szkole podstawowej to dostarczanie informacji uczniom o zawodach, wymaganiach rynku pracy, o systemie szkolnictwa ponadpodstawowego.

W klasach VII i VIII doradztwo zawodowe to osobny przedmiot, prowadzony w wymiarze 10 godzin lekcyjnych rocznie. Zajęcia z doradztwa zawodowego są obowiązkowe, ale nie są wpisywane na świadectwie. Uczniowie nie otrzymują na nich ocen.

Zajęcia te prowadzone są po to, aby pomóc uczniom dokonać przemyślanego wyboru swojej dalszej drogi w systemie edukacji. Nie chodzi tu o wybranie konkretnego zawodu, lecz o otwarcie umysłu na pełny zakres możliwości, odpowiadający potencjałowi. Dzięki tym zajęciom uczniowie lepiej poznają siebie, zrozumieją wartość kompetencji miękkich i będą w stanie ocenić perspektywiczność określonych profesji. A przede wszystkim będą lepiej przygotowani do świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej.

Poznanie własnych zasobów.

Uczeń identyfikuje swoje zainteresowań, zdolności i uzdolnień, mocne i słabe strony jako potencjalny obszar do rozwoju, ograniczeń, kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw), wartości, predyspozycji zawodowych, stanu zdrowia.

Pomocne materiały:

https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci

http://www.pedagog-szkolny.pl/index.php/testy/moje-umiejetnosci

Świat zawodów i rynek pracy

 Uczeń poznaje zawody, wyszukuje oraz przetwarza informacje o zawodach i rynku pracy, potrafi poruszać się po nim,  wie jak szukac  i utrzymać pracę.

Pomocne materiały:

https://mapakarier.org/

http://spacerdokariery.pl/

https://predyspozycje-zawodowe.pl/

http://www.wybieramzawod.pl/test4/nowy-test

http://www.wybieramzawod.pl/test3/nowy-test

Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie.

Uczeń zna  obowiazujacy system edukacji  w Polsce oraz inne formy uczenia się.  wyszukuje oraz przetwarza informacje o formach i placówkach kształcenia , a także uczenia się przez całe życie.

Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych.

Uczeń planuje swą ścieżkę edukacyjną i zawodową z przygotowaniem do zdobywania doświadczenia zawodowego oraz refleksji nad nim. Podejmuje i zmienia decyzje dotyczące edukacji i pracy. Korzysta z całożyciowego poradnictwa kariery.

Pomocne materiały:

https://olesnica.praca.gov.pl/

https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl/switcher-public/

https://takzdam.pl/kalkulator-punktow/

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Doradztwo zawodowe
docx 2024-09-11 Wewnątrzszkolny System Doradztwa .docx
ilość pobrań: 24
Wewnątrzszkolny System Doradztwa .docx 70.65KB -
do góry