Strona główna/O szkole/Historia szkoły

Historia szkoły

Szkoła Podstawowa nr 2 im.Jana Kilińskiego w Oleśnicy powstała z podziału Szkoły Podstawowej nr 1. W pierwszym dniu roku szkolnego 1946/47 do młodzieży zebranej na boisku szkolnym "jedynki" przemówił Michał Marmajewski - dyrektor tej placówki.

Podzielił on uczniów na dwa obwody szkolne. 3 września 1946 r. był pierwszym dniem prac szkoły. Rozpoczęto ją w bardzo trudnych i prymitywnych warunkach. Budynek znajdował się w najbardziej zniszczonej części miasta. Z braku odpowiedniej ilości sprzętu nauka odbywała się na dwie i trzy zmiany. Mimo to, po niedługim czasie rozwiązano ten problem, z pomocą szkole przyszła Fabryka Obuwia (OZO).

Praca z młodzieżą nie należała do łatwych. W klasach uczniowie byli zróżnicowani wiekowo i w różnym stopniu przygotowani do nauki. Sytuacja taka była następstwem wojny.

Rok szkolny zakończono 28.06.1947 r. z poczuciem dobrze zainaugurowanej pracy Szkoły. W uroczystym zakończeniu roku szkolnego wzięli udział przedstawiciele inspektoratu Szkolnego, Fabryki Obuwia, Komitetu Rodzicielskiego oraz rodzice.

18 maja 1977 roku Szkoła otrzymała imię Jana Kilińskiego. Był to rok obchodów trzydziestolecia szkoły.

1946 r.